Topná sezóna od září 2025 do května 2026 patřila i na severu Čech v meziročním srovnání k chladnějším. Zejména lednové počasí zvedlo spotřebu zákazníků v Mostě, Litvínově a Meziboří skoro o pětinu. Průměrný nárůst za celou sezónu se pohybuje okolo 5 %. Letošní zimu ještě v Komořanech držely hlavně uhelné kotle (s 20 % spoluspalování biomasy) a jeden čistě biomasový kotel. (5/2026)
Transformace energetiky na severu Čech ale míří do finále. Cíl je jasný: konec uhlí v Komořanech nejpozději v roce 2029. Jak tedy bude vypadat budoucnost bez uhlí? Aktuálně vrcholí stavba nové teplárny na spalování odpadů, tedy zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), a paroplynového bloku (PPC). Zkušební provoz obou zdrojů odstartuje na konci letošního roku, do ostrého provozu přejdou příští jaro. V teplých měsících zvládne kompletní dodávky tepelné energie zajistit právě nové ZEVO. V mrazech ho doplní kotel na biomasu a paroplynový blok. Pro maximální flexibilitu sítě navíc v Komořanech aktuálně analyzují investice do dalších technologií, jako jsou plynové motory nebo bateriová úložiště.