Lidé napojení v Blansku na dálkové vytápění i přes větší spotřebu tepla ušetří

Konečná cena za teplo v soustavě zásobování teplem v  Blansku byla loni oproti očekávání nižší o 110 korun za jeden gigajoule. Pro většinu domácností to znamená, že po vyúčtování záloh obdrží zpět přeplatky, přestože tepla odebraly více. Město Blansko o tom informovalo na svém webu. Tepelné zdroje a soustavu provozuje třetím rokem městská společnost Teplo Blansko. (2/2026)

Na soustavu je v Blansku napojeno zhruba 110 objektů. Mezi ně patří bytové domy, případně části bytových domů s více než 3000 byty, dvě základní školy, budovy městského úřadu nebo část komerčních prostor v Blansku. Výsledná cena tepla za loňský rok je o 110 Kč za jeden gigajoule (GJ) nižší, než se původně předpokládalo. Systém provozuje od ledna 2024 městem zřízená společnost Teplo Blansko. Ta nyní připravila roční vyúčtování. Pro většinu domácností to znamená, že po zúčtování záloh obdrží zpět přeplatky.

Výsledná cena za rok 2025 činí 887,11 Kč/GJ včetně DPH. Předběžná cena na rok 2025 byla stanovena ve výši 997,38 Kč za 1 GJ včetně DPH. Na rozdílu o více než 110 korun se podílelo hned několik faktorů. „Teplo Blansko nakoupilo výhodně plyn s dostatečným předstihem, abychom ochránili odběratele před výkyvy cen trhu, podařilo se dodat více tepla, než bylo plánováno. A dodrželi jsme slib, že celý zisk z výroby elektřiny v kogeneračních jednotkách použijeme na snížení ceny tepla pro odběratele,“ vyjmenovává jednatel společnosti Teplo Blansko Vlastimil Vaníček. Teplo Blansko nyní pokračuje v provozování soustavy CZT v Blansku třetím rokem. V minulosti systém provozovala soukromá firma.

„Převzetí tepelného hospodářství městem se jasně ukazuje jako správná cesta. Díky tomu máme cenu pod kontrolou, je stabilní a bez rizikových výkyvů. Díky dodrženému slibu města se od ní odečítá i zisk dosažený z prodeje elektřiny z kogeneračních jednotek, a to nad rámec výpočtu, který určují cenové výměry ERU.“ vysvětluje radní pro energetiku Jan Došek. „Teplo Blansko nyní provozuje kogenerace i ve službách SVR tzv. Služby výkonové rovnováhy. Snížit cenu tepla umožnilo i překročení plánu celkové dodávky, fixní náklady tak lze rozpočítat na větší objem tepla,“ dodává radní pro energetiku. I přes to, že většina domácností měla vyšší spotřebu, než se předpokládalo, může se nyní většina odběratelů při ročním zúčtování záloh těšit na přeplatky.

„Díky chytrému provozu kogeneračních jednotek v době vysokých cen elektřiny se nám podařilo vygenerovat tržby ve výši 2,6 milionu korun. Vyúčtování směrem k odběratelům proběhne už v lednu 2026. Podobně jako v loňském roce se nám je podařilo dokončit dříve, než určují smlouvy. Celkově se odběratelům vrátí téměř 4,4 milionu korun,“ uvedl Vlastimil Vaníček na pondělním jednání rady města, která je valnou hromadou společnosti Teplo Blansko. V době energetické krize domácnosti šetřily a spotřebu snižovaly. Tento trend je podle Vaníčka už minulostí. Předpokládaný odběr tepla v roce 2025 byl 59 000 GJ, skutečný pak 62 678 GJ. Nižší cena ale neznamená, že by městská firma omezila investice do soustavy. Teplo Blansko ve spolupráci s městem dál pokračuje v modernizaci kotelen a obnově technologií. I v roce 2026 se plánuje nákup nových kotlů. Ty by měly zaručit vyšší spolehlivost a účinnost výroby a tím i úspory v nákupech plynu. „Cílem města je, aby bylo teplo nejen dostupné, ale aby soustava CZT byla také řádně udržována a dodávky tepla byly dlouhodobě stabilní,“ dodává radní Jan Došek.